



AURA KANTOS® [4esv] – 4-zubá stopková fréza s ochrannou fazetkou pre drážkovanie, obvodové frézovanie s možnosťou zavŕtania
KANTOS® [4esv] je presná 4-zubá stopková fréza (z = 4) s ochrannou fazetkou F = 0,25–0,35 mm a rôznymi uhlami skrutkovice zubov. Rezná geometria je navrhnutá pre drážkovanie, obvodové frézovanie s možnosťou zavŕtania. Je vhodná na univerzálne nasadenie v konštrukčných a nástrojových oceliach a liatinách.
Vlastnosti frézy [4esv]
Ochranná fazetka F (0,25 až 0,35 mm podľa priemeru) chráni čelnú reznú hranu pred vylamovaním pri plnom ponorení do materiálu. Štyri zuby (z = 4) so striedavým sklonom skrutkovice zabezpečujú plynulý chod a rovnomerné zaťaženie nástroja. Valcový krčok (°a = 0°) s D3 < D2 umožňuje veľkú hĺbku frézovania. Fréza je vhodná pre plné drážkovanie, obvodové frézovanie a zavŕtanie, ak to pracovný cyklus vyžaduje.
Hlavné prednosti
- Ochranná fazetka F = 0,25–0,35 mm – ochrana čelnej reznej hrany, spoľahlivé plné ponorenie
- Rôzne uhly skrutkovice – plynulý chod, rovnomerné zaťaženie, nižšie vibrácie
- Drážkovanie, obvodové frézovanie aj zavŕtanie – univerzálny nástroj
- Vysoká procesná spoľahlivosť – stabilný chod aj pri plnom zábere
- Rozsah D1 = 12–20 mm – široké pokrytie bežných operácií v oceliach a liatinách
Pre aké materiály je určená
Optimálna pre konštrukčné ocele, materiály 1.400N a 1.000N, ocele do 52 HRC a liatinu GG. Obmedzene vhodná pre kalené ocele do 56 HRC. Nie je určená pre nerez (zliatiny CrNi), titán, niklové zliatiny (Inconel), liatinu GjV, hliník, zliatiny AlSi, meď, grafit ani GFK.
Typické nasadenie
Drážkovanie a frézovanie uzatvorených kapies s plným záberom, obvodové frézovanie a frézovanie po skrutkovici v nástrojových oceliach. Ukážkové rezné podmienky pre kód 01399 (D1 = 8 mm, F = 0,15 mm, z = 4): n = 5 175 min⁻¹, vf = 828 mm/min, vc = 130 m/min, ap = 8 mm, ae = 0 mm, fz = 0,04 mm – pre oceľ 1.000N.
Výrobca: Aura Tools GmbH, Breidenbach, Nemecko. Technické zmeny vyhradené.
Parametre nástrojov
| Kód | D1 (mm) | R (mm) | L2 (mm) | L3 (mm) | D3 (mm) | D2 (mm) | AT (mm) | °a | L1 (mm) | z | Stredové chladenie | iKlick |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 02153 | 12 | 0,25 | 18 | 24 | 11,5 | 12 | 24 | 0 | 74 | 4 | - | ![]() |
| 01401 | 12 | 0,25 | 24 | 36 | 11,5 | 12 | 36 | 0 | 84 | 4 | - | ![]() |
| 19736 | 12 | 0,25 | 24 | 60 | 11,55 | 12 | 60 | 0 | 110 | 4 | - | ![]() |
| 19732 | 14 | 0,25 | 28 | 42 | 13,55 | 14 | 42 | 0 | 90 | 4 | - | ![]() |
| 19737 | 14 | 0,25 | 28 | 70 | 13,5 | 14 | 70 | 0 | 120 | 4 | - | ![]() |
| 02154 | 16 | 0,3 | 24 | 32 | 15,55 | 16 | 32 | 0 | 93 | 4 | - | ![]() |
| 01402 | 16 | 0,3 | 32 | 48 | 15,55 | 16 | 48 | 0 | 100 | 4 | - | ![]() |
| 05291 | 16 | 0,3 | 32 | 80 | 15,55 | 16 | 80 | 0 | 130 | 4 | - | ![]() |
| 20834 | 16 | 0,3 | 50 | 80 | 15,55 | 16 | 80 | 0 | 130 | 4 | - | ![]() |
| 19731 | 18 | 0,3 | 27 | 36 | 17,3 | 18 | 36 | 0 | 93 | 4 | - | ![]() |
| 19733 | 18 | 0,3 | 36 | 54 | 17,3 | 18 | 54 | 0 | 105 | 4 | - | ![]() |
| 19738 | 18 | 0,3 | 36 | 90 | 17,3 | 18 | 90 | 0 | 140 | 4 | - | ![]() |
| 02155 | 20 | 0,35 | 30 | 40 | 19,38 | 20 | 40 | 0 | 100 | 4 | - | ![]() |
| 01403 | 20 | 0,35 | 40 | 60 | 19,38 | 20 | 60 | 0 | 125 | 4 | - | ![]() |
| 19739 | 20 | 0,35 | 40 | 100 | 19,38 | 20 | 100 | 0 | 150 | 4 | - | ![]() |
Rozmery v mm. Skratky: D1 – priemer frézy, F – ochranná fazetka, L2 – dĺžka reznej časti, L3 – dĺžka krčka, D3 – priemer krčka, D2 – priemer stopky, AT – pracovná hĺbka, °a = úkos kužeľa, L1 – celková dĺžka, z – počet zubov.
Často kladené otázky
Aký je rozdiel medzi [4esv] a [ssf]?
[ssf] je dokončovacia fréza a má R = 0 bez akejkoľvek fazetky – ideálna pre dokončovanie zvislých stien s ostrými rohmi. [4esv] má ochrannú fazetku F = 0,25–0,35 mm, ktorá chráni čelnú hranu. Je určená v prvom rade na hrubovanie, polodokončovanie a až potom v určitej miere aj na dokončovanie.
Prečo má [4esv] rôzne uhly skrutkovice?
Striedavý sklon skrutkovice rozkladá rezonančné frekvencie rezného procesu, čím potláča vibrácie a chvenie. Výsledkom je plynulý chod aj pri vyšších posuvoch a hĺbkach. Táto geometria je obzvlášť výhodná pri drážkovaní v oceliach, kde by rovnaké uhly mohli spôsobovať periodické vibrácie.
Má [4esv] stredové chladenie?
Nie – KANTOS® [4esv] nemá stredové chladenie. Pre bežné ocele a liatiny je štandardné vonkajšie chladenie emulziou alebo ofukovanie stlačeným vzduchom. Pri plnom drážkovaní (ap = D1) je dôležité zabezpečiť efektívny odvod triesok, aby nedochádzalo k ich opakovanému rezaniu.
Základné informácie
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Typ nástroja | 4-zubá stopková fréza s ochrannou fazetkou |
| Rezný materiál | Tvrdokov |
| Ochranná fazetka F | 0,25 mm (D1 = 12–14 mm) / 0,3 mm (D1 = 16–18 mm) / 0,35 mm (D1 = 20 mm) |
| Počet zubov z | 4 (striedavý sklon skrutkovice) |
| Priemer D1 | 12 / 14 / 16 / 18 / 20 mm |
| Priemer stopky D2 | 12 mm (D1 = 12 mm) / 14 mm (D1 = 14 mm) / 16 mm (D1 = 16 mm) / 18 mm (D1 = 18 mm) / 20 mm (D1 = 20 mm) |
| Úkos kužeľa °a | 0° (valcový krčok) |
| Stredové chladenie | Nie |
| Vhodné materiály | Konštrukčné ocele, 1.400N, 1.000N, ocele do 52 HRC, liatina GG |
| Obmedzene vhodné | Kalené ocele do 56 HRC |
| Nevhodné materiály | Nerez, titán, niklové zliatiny, GjV, hliník, AlSi, meď, grafit, GFK |
| Výrobca | Aura Tools GmbH, Breidenbach, Nemecko |
Dodatočné parametre
| Kategória: | Rohové frézy |
|---|---|
| Druh nástroja: | Monolitná fréza |
| Druh obrábania: | Hrubovanie, Dokončovanie |
| Rada: | 4ESV |
| Celková dĺžka: | 120 |
| Dĺžka reznej časti: | 28 |
| Dĺžka valcovej časti: | 70 |
| Obrábaný materiál: | Ocele kalené do 52 HRC, Ocele kalené do 48 HRC, Ocele do 1400 N, Ocele do 1000 N, Ocele do 800 N, Ocele (konštrukčné), Liatiny a oceloliatiny |
| Počet zubov: | 4 |
| Povlak: | S povlakom |
| Pracovná hĺbka: | 70 |
| Priemer krčku: | 13,5 |
| Priemer nástroja: | 14 |
| Priemer stopky: | 14 |
| Rádius: | 0 |
| Rezný materiál: | Tvrdokov |
| Spôsob upnutia: | Stopka |
| Stredové chladenie: | Nie |
| Tvar nástroja: | Rohová fréza |
| Úkos frézy: | 0 |
| Zrazenie hrany: | 0,25 |
| Ak si želáte kompletné balenie, objednajte si: | 1 ks |
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

