



AURA KANTOS® [sza] – Ostrá stopková mikrofréza bez rohového rádiusu pre obrábanie nástrojových ocelí do 56 HRC
KANTOS® [sza] je presná 2-zubá stopková mikrofréza (z = 2) bez rohového polomeru (R = 0) a bez ochrannej fazetky, určená pre obrábanie nástrojových ocelí do 56 HRC. Vysoká presnosť a ostrá geometria rezných hrán umožňujú extrémne presné frézovanie pri malých priemeroch D1 = 0,5–2 mm a s predĺženým krčkom v hlbokých dutinách foriem.
Vlastnosti frézy [sza]
Nulový rohový rádius (R = 0) bez ochrannej fazetky umožňuje frézovanie ostrých rohov s maximálnou presnosťou. Dva zuby (z = 2) s vysokou presnosťou zabezpečujú stabilný záber pri minimálnych priemeroch od 0,5 mm. Predĺžený valcový krčok (D3 ≈ D1, °a = 0°) s dĺžkou L3 = 3–20 mm umožňuje frézovanie vo veľkých hĺbkach detailov foriem. Fréza je optimalizovaná pre dokončovacie operácie v kalených nástrojových oceliach do 56 HRC.
Hlavné prednosti
- R = 0, bez fazetky – maximálna presnosť ostrých rohov v detailoch foriem
- Vysoká presnosť – stabilný záber, minimálne odtláčanie pri malých priemeroch
- D1 = 0,5–2 mm – pokrytie jemných detailov neprístupných väčším nástrojom
- Predĺžený krčok L3 = 3–20 mm – umožňuje frézovanie vo veľkých hĺbkach detailov foriem
- Kalené ocele do 56 HRC – vhodná pre dokončovanie kalených nástrojových ocelí
Pre aké materiály je určená
Optimálna pre konštrukčné ocele, materiály 1.400N a 1.000N, ocele do 52 HRC a liatinu GG. Obmedzene vhodná pre kalené ocele do 56 HRC, nerez (zliatiny CrNi), titán, niklové zliatiny (Inconel), liatinu GjV, hliník, meď a grafit. Nie je určená pre zliatiny AlSi ani GFK.
Typické nasadenie
Dokončovanie jemných detailov v kalených nástrojových oceliach, frézovanie ostrých rohov v lisovacích formách a vstrekovacích formách. Frézovanie v hlbokých dutinách, kde väčšie nástroje nedokážu dosiahnuť požadovanú presnosť. Ukážkové rezné podmienky pre kód 04320 (D1 = 2 mm, z = 2): n = 7 166 min⁻¹, vf = 330 mm/min, vc = 45 m/min, ap = 0,097 mm, ae = 0 mm, fz = 0,023 mm – pre ocele < 56 HRC.
Výrobca: Aura Tools GmbH, Breidenbach, Nemecko. Technické zmeny vyhradené.
Parametre nástrojov
| Kód | D1 (mm) | R (mm) | L2 (mm) | L3 (mm) | D3 (mm) | D2 (mm) | AT (mm) | °a | L1 (mm) | z | Stredové chladenie | iKlick |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 04565 | 0,5 | 0 | 0,4 | 3 | 0,48 | 4 | 3 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 06374 | 0,8 | 0 | 0,6 | 4 | 0,78 | 4 | 4 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04324 | 1 | 0 | 0,75 | 6 | 0,97 | 4 | 6 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04325 | 1 | 0 | 0,75 | 8 | 0,97 | 4 | 8 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04326 | 1 | 0 | 0,75 | 10 | 0,97 | 4 | 10 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04327 | 1 | 0 | 0,75 | 12 | 0,97 | 4 | 12 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 06378 | 1,5 | 0 | 1,15 | 10 | 1,47 | 4 | 10 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 06380 | 1,5 | 0 | 1,15 | 17 | 1,47 | 4 | 17 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 06456 | 1,5 | 0 | 1,15 | 4 | 1,43 | 6 | 4 | 0 | 51 | 2 | - | ![]() |
| 02193 | 2 | 0 | 2 | 6 | 1,93 | 6 | 6 | 0 | 51 | 2 | - | ![]() |
| 04320 | 2 | 0 | 2 | 8 | 1,93 | 4 | 8 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04321 | 2 | 0 | 2 | 12 | 1,93 | 4 | 12 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04322 | 2 | 0 | 2 | 16 | 1,93 | 4 | 16 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
| 04323 | 2 | 0 | 2 | 20 | 1,93 | 4 | 20 | 0 | 60 | 2 | - | ![]() |
Rozmery v mm. Skratky: D1 – priemer frézy, R – rohový rádius, L2 – dĺžka reznej časti, L3 – dĺžka krčka, D3 – priemer krčka, D2 – priemer stopky, AT – pracovná hĺbka, °a = úkos kužeľa, L1 – celková dĺžka, z – počet zubov.
Často kladené otázky
Prečo má [sza] len 2 zuby (z = 2)?
Pri extrémne malých priemeroch D1 = 0,5–2 mm je priestor pre zuby veľmi obmedzený. Dva zuby (z = 2) poskytujú optimálnu kombináciu pevnosti nástroja a priestoru pre odvod triesok. Viac zubov by pri tomto priemere znamenalo tenšie jadro nástroja a vyššie riziko lomu. Vysoká presnosť kompenzuje nižší počet zubov a zaručuje kvalitný povrch.
Kedy použiť [sza] namiesto [ssf] pri D1 = 2 mm?
[ssf] s minimálnym priemerom D1 = 3 mm je určená pre väčšie rozmery obrobkov. [sza] pokrýva mikro priemery D1 = 0,5–2 mm.
Má [sza] stredové chladenie?
Nie – KANTOS® [sza] nemá stredové chladenie. Pri malých priemeroch (D1 = 0,5–2 mm) s ohľadom na obrábaný materiál je vonkajšie chladenie emulziou alebo vzduchom štandardným riešením. Dôležité je hlavne zabezpečiť čo najlepší odvod triesok z miesta rezu.
Základné informácie
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Typ nástroja | Ostrá stopková mikrofréza bez rohového rádiusu |
| Rezný materiál | Tvrdokov |
| Rohový rádius R | 0 mm (bez rohového polomeru a bez ochrannej fazetky) |
| Počet zubov z | 2 |
| Priemer D1 | 0,5 / 0,8 / 1 / 1,5 / 2 mm |
| Priemer stopky D2 | 4 mm (väčšina variantov) / 6 mm (D1 = 1,5 a 2 mm, L1 = 51 mm) |
| Dĺžka krčka L3 | 3–20 mm (podľa variantu) |
| Úkos kužeľa °a | 0° (valcový krčok) |
| Stredové chladenie | Nie |
| Vhodné materiály | Konštrukčné ocele, 1.400N, 1.000N, ocele do 52 HRC, liatina GG |
| Obmedzene vhodné | Kalené ocele do 56 HRC, nerez, titán, niklové zliatiny, GjV, hliník, meď, grafit |
| Nevhodné materiály | AlSi, GFK |
| Výrobca | Aura Tools GmbH, Breidenbach, Nemecko |
Dodatočné parametre
| Kategória: | Rohové frézy |
|---|---|
| Hmotnosť: | 0.05 kg |
| Druh nástroja: | Monolitná fréza |
| Druh obrábania: | Hrubovanie, Dokončovanie |
| Rada: | SZA |
| Celková dĺžka: | 60 |
| Dĺžka reznej časti: | 1,15 |
| Dĺžka valcovej časti: | 10 |
| Obrábaný materiál: | Ocele kalené do 52 HRC, Ocele kalené do 48 HRC, Ocele do 1400 N, Ocele do 1000 N, Ocele do 800 N, Ocele (konštrukčné), Liatiny a oceloliatiny |
| Počet zubov: | 2 |
| Povlak: | S povlakom |
| Pracovná hĺbka: | 10 |
| Priemer krčku: | 1,47 |
| Priemer nástroja: | 1,5 |
| Priemer stopky: | 4 |
| Rádius: | 0 |
| Rezný materiál: | Tvrdokov |
| Spôsob upnutia: | Stopka |
| Stredové chladenie: | Nie |
| Tvar nástroja: | Rohová fréza |
| Úkos frézy: | 0 |
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

